PUMPA na Facebooku

PUMPA na YouTube

zpět na hlaví menu
Objednat lze na pumparock@seznam.cz nebo na michal-nemecek@seznam.cz
   zpět na hlavní menu koncerty diskografie texty Fotogalerie historie, napsali o nás naše současná sestava kontakty 

Rocková hudba (a potažmo pop music jako taková) je tvrdá a někdy ne zcela spravedlivá sféra. Říká se, že skutečná kvalita se dřív nebo později vždycky prosadí. Otázkou však je, kdy a jakým způsobem. Člověku je až líto, že některé zcela průměrné formace mají za sebou třeba už tři nebo čtyři velké desky, zatímco jiné, které by si je zasloužily nesrovnatelně víc, dosud nemají na svém kontě třeba ani jednu jedinou. Křiklavým příkladem budiž česká skupina Pumpa. Existuje už šestnáct let a třebaže v 80. letech jí vyšlo několik úspěšných singlů, patřila k absolutní extra lize domácího rocku (však také Pumpou prošla nejrůznější známá muzikantská jména jako Milan Balcar, Jindřich Vobořil, Radek Křemenák, Danny Horyna, Ondřej Konrád a další) a i dnes hraje na špičkové úrovni absolutně poctivý zemitý bigbít, oscilující mezi rhythm & blues, boogie a jižanským rockem, na své debutové album stále marně čeká. Poslední ze zakládajících členů Pumpy, kytarista, kapelník a skladatelská duše souboru Michal Němeček se však nevzdává a nadále věří v sílu a upřímnost samotné muziky, jak vyplynulo i z následujícího povídání. Rytmický motor Pumpy dnes pohánějí basista Jan Drašnar (v kapele působí už potřetí!) a bubeník Roman Krajdl, druhým kytaristou je Tomáš Volek a za mikrofonem stojí zkušený Plzeňák Zdeněk Jakubec.

Michale, Pumpa toho v posledních letech zdánlivě moc nedosáhla. Lidé si stále odnášejí pocit radosti a spokojenosti z vašich vystoupení, ale v paprscích 'všeobecné popularity' se přece jen zdaleka nevyhříváte. Máš pocit, že jste s kapelou něco zanedbali nebo podcenili?
Pumpě vždycky asi nejvíc chyběl dobrý manažer a já sám jsem na potřebnou propagaci nebyl dost průbojný. To je hlavní minus Pumpy. Problém je také v tom, že na konci osmdesátých a začátkem devadesátých let kapela moc nehrála, chvíli dokonce vůbec neexistovala... Naplno funguje zase až poslední zhruba čtyři roky. Každá skupina má nárok na pár slavných let a zenit Pumpy byl někdy v období 1986-87. Jenže tenkrát jsme velkou desku natočit nemohli - však víš, jak to tehdy fungovalo na českém gramofonovém trhu... Po revoluci už by se album vydat dalo, ale nechtěli jsme ho sestavovat ze starých věcí. Hlavně texty už by dneska nikoho neoslovily.
Já si ale myslím, že natočit znovu pár starých skladeb nebo dokonce vydat album s původními studiovými nahrávkami, kterých existuje řada, by nebylo zas tak od věci. Vždyť za to, co jste hrávali, se vůbec nemusíte stydět.
Ale já se za to nestydím! Martin Kratochvíl, u kterého jsme kdysi natáčeli, mi povídal, že by ty věci klidně vydal. On je zásadním odpůrcem toho, točit znovu a jinak staré písničky. Optimální by bylo vydat dvě desky: jednu s úplně novými skladbami a druhou s těmi letitými. Daleko důležitější ale pro mne jsou ty nové.
Nejsi tím, že Pumpa na rozdíl od řady jiných kapel dodnes nemá vlastní elpíčko, přece jen trochu zklamán?
Určité zklamání to samozřejmě je, ale doba, kdy se Pumpa mohla prosadit jenom samotnou muzikou - což byl ten zmíněný zenit v 80. letech - už je dávno pryč. Jestliže je dnes někdo slavný a úspěšný, v mnoha případech je to dáno něčím jiným než pouze kvalitou muziky, která je až na druhém nebo třetím místě. Tak to prostě je a s tím nic neudělám.
Ty jsi takový krásně tvrdohlavý člověk, který se pořád snaží dosáhnout úspěchu prostřednictvím ryze vlastního hudebního názoru, který Pumpa jednoznačně ztělesňuje. Přitom kdybys šel hrát s někým jiným, možná by cesta nahoru byla daleko rychlejší a jednodušší. Lanařily tě někdy nějaké slavnější kapely?
To víš, že jsem dostával různé nabídky... Ale vždycky jsem to odmítl. Cítím se dobrý v tom, co dělám s Pumpou, a nebyl jsem si jist, jestli by působilo přesvědčivě, kdybych hrál jinou muziku.
Znamená to, že jsi tak trochu despota a chceš hrát jen a pouze hudbu, kterou z převážné většiny sám skládáš?
O to ani nejde. Jde o styl, který Pumpa má a který mi absolutně vyhovuje. Ale despota asi trošku jsem, vždycky jsem měl vyhraněný názor - což je podle mne nutné, pokud ve skupině nejsou všichni vyladěni na úplně stejnou notu. To je samozřejmě nereálné a pak tam musí být někdo, kdo určuje „tohle ještě jo, a tohle už ne“.
Když se tak ohlédneš zpátky, rozpad které sestavy Pumpy tě nejvíc mrzí?
Dost mě mrzelo, když se v sedmaosmdesátém roce rozešla sestava, v níž byl kromě mne Láďa Čepelák, Milan Balcar, Dann Horyna a Honza Drašnar. Ale třeba ta první parta s Tondou Smrčkou, Míťou Vávrou a Zdeňkem Bartákem byla taky hodně dobrá. Ale úplně nejlepší sestava je teď! Vím, že to říká každý, ale já to tak opravdu cítím.
Vyvracet ti to nebudu, protože osobně mám pocit, že Pumpa hraje možná ve své životní formě. Ale když říkáš 'nejlepší sestava', myslíš tím čistě po hudební, anebo i lidské stránce?
Řekl bych, že si teď všestranně vyhovujeme. Třeba Radek Křemenák a hlavně Jirka Milota, kteří s námi do loňska hráli, přece jen vycházeli z trochu jiné hudby.
Může skupinu stmelit ona 'nepřízeň doby', kdy je velice těžké výrazněji se prosadit s muzikou, kterou Pumpa dělá?
Právě že by ji daleko více stmelilo, kdybychom měli desku a koncertovali podstatně víc než doposud. Myslím, že jsme se dostali do stadia, kdy už se 'něco' musí stát. Chci do toho šlápnout naplno, klidně do Pumpy investuji vlastní peníze... Je naprosto nutné kvalitně natočit několik nových věcí a také videoklip a pokusit se to všude natlačit. Protože jestli se to s kapelou někam nepohne teď, tak snad už nikdy.
Jak je sestaven dnešní koncertní program Pumpy?
Repertoár se dost 'vyčistil'. Pořád samozřejmě hrajeme nějaké 'vykopávky', ale už jenom ty, co podle mne nestárnou - takové syrové, bluesrockové písničky jako Tak mi řekni co já z toho mám, Otužování, Tak tradá, Kdo mi Bédu rozmění nebo JZD Hrábě.
V čem podle tebe došlo k posunu oproti minulosti u novějších písniček?
Řekl bych, že jsou stylově vytříbenější - tvrdší, bluesovější a zároveň přímočařejší.
Pumpa stále vedle koncertů vystupuje i na klasických tanečních zábavách. Na nich však vaše muzika není zrovna běžným zbožím - tancovačkové publikum většinou žádá povrchnější a spotřebnější 'takybigbíť. Nepřipadá ti občas, že hrát pro takovéhle lidi je tak trošku 'házení perel sviním' a do jisté míry zbytečné plýtvání energií?
Taky už tancovačky moc neděláme... Nedávno jsme se domluvili, že je až na výjimky hrát nebudeme. Není a nikdy to nebyl směr, kterým bychom se chtěli ubírat. Zaměřujeme se na klubové hraní a také bychom se rádi dostali na velké festivaly, což se nám dosud moc nedaří.
P.S.: Nedlouho po natočení tohoto rozhovoru Pumpa pořídila ve studiu velice povedenou promo-nahrávku se třemi novými skladbami, s níž hodlá obejít existující vydavatelské firmy a zkusit konečně získat smlouvu na album. Snad se to tentokrát přece jen povede...

PETR KORÁL

MELODIE 7/1998

Strom - všechny sestavy skupiny (pdf soubor)

Biografie

Rocková zpovědnice s Michalem Němečkem, 11.2.2020

Soutež o předskokana AC/DC, 9.5.2015

Hurá na Jih 9: Pumpa nikdy nebyla tancovačková kapela, 18.9.2015

Pumpa - stále pod tlakem (Herald Dixie), září 2014

Praha - Vagon, 17.10.2012 (Rockový svět)

Pumpa stále pod tlakem (Radio Dixie), 9.9.2014

Michal Němeček a Pavel Marcel hosty Rádia Beat v pořadu "Rockerova rána", 1.7.2011

Jižanský večer s Hogjaw na Chmelnici, 23. dubna 2011, Praha, Exit Chmelnice (ROCKSHOCK)

Blackfoot, Pumpa, 23. dubna 2011, Praha, Exit Chmelnice (ROCKSHOCK)

Molly Hatchet, Pumpa, 21. prosince 2010, Praha, Retro Music Hall (ROCKSHOCK)

Floridský masakr Mollyninou sekerkou aneb Molly Hatchet v Retru, 21. prosince 2010, Praha, Retro Music Hall (Novinky.cz)

Pumpa - U Vodvárků, Kolín 19.4.2008 (Herald Dixie)

Dališ na Žatecké Dočesné, Žatec 2.9.2007 (Herald Dixie)

Michal Němeček hostem Rádia Beat v pořadu "Rockerova rána", 3.11.2006

Recenze koncertu Pumpy z festivalu Basinfirefest, 10.7.2004 - Spálené Poříčí - Rock Shock 8/2004

† Milan Balcar 9.4.2004 - parte

Muzikus - Fajn Rock Music, 10/2003

Nemožné se stalo skutkem - vydání starých skladeb, 14.1.2003

Výroční vstupenka 18.5.2001, Rock Café

Recenze, singl, Beng 2001, vtípek

PF 2001

Pozvánka do Rock Café, 19.10.2000

Pozvánka do Rock Café, 24.5.2000

Jižani s nadhledem - Spark, 1999

Pumpovalo pět panáčků - České motocyklové noviny, 3.12.1999

...tak tradá! - recenze CD, Spark 1999

...tak tradá! - recenze CD, Rock&Pop 12/1999

...tak tradá! - recenze CD, Beng 1999

Pozvánka, křest CD - 16.6.1999

Ani stopa po rzi - Beng 8.10.1998

Pozvánka na 1000 koncert - 26.8.1998

Teď nebo nikdy - Melodie 7.7.1998

Pumpa, klub 666, Praha, 25.4.1998 - Beng

Recenze - demo 1988 (Hurá na jih) - Beng 2.4.1998

Trpělivost růže přináší - Rock&Pop, 19.12.1995

Pumpoval se jižanský rock, ValMez 8.3.1995

Pumpa - 10 let - 6.4.1992, Rock&Pop

Hogo, Pumpa - Rock Café 31.1.1992, Rock&Pop

Pumpa 1991 - Whiskey & Fazole

Propagace singlu "Maso mám rád" - Mladý svět 30.5.1989

Pumpa s přetlakem - ČS voják 18.4.1989

Pumpa znovu na cestě - Gramorevue 3/1989

Pumpa se brání "chemické válce" - Mladý svět 11/1988

Pumpa v květnu pětiletá - Mladý svět 7/1986

Kritickým objektivem - plakát, 1985

Rock na Šumavě - Mladá Fronta 15.8.1985

Vokalíza ´84 - foto

Michal Němeček - Melodie 7/1984

Pumpa - Melodie 4/1983

Beatsalón ´82 ve finále - Mladý svět č.4, 1983

Rock ´83 - Pumpa

Salón s nesalónní atmosférou - Mladá Fronta 23.12.1982

Beat Salón ´82 - pamětní list

Beat Salón ´82 - diplom

© pumparock 2020