PUMPA na Facebooku

PUMPA na YouTube

zpět na hlaví menu
Objednat lze na pumparock@seznam.cz nebo na michal-nemecek@seznam.cz
   zpět na hlavní menu koncerty diskografie texty Fotogalerie historie, napsali o nás naše současná sestava kontakty 

Jižani s nadhledem, PUMPA

Svérázná legenda českého bluesrocku konečně vydává u POPRONU své první album v sedmnáctileté historii. Album v jehož vydání už nevěřili ani největší optimisté. Nese název podle jednoho jejich staršího hitu z osmdesátých let "...tak tradá!" Kytarista a zakládající člen kapely Michal Němeček si s námi pohovořil o desce i o dalších věcech kolem PUMPY...

PUMPA konečně vydala velkou desku. Jaký z ní máš pocit?
Teď už dobrý, ale těsně po dokončení jsem jí měl až po krk. Strávili jsme v květnu ve studiu tři týdny, dokonce jsme tam občas přespávali, a ve finále jsem už vůbec nevěděl, co si mám myslet. Teprve kladné reakce přátel a ostatních muzikantů po vydání alba mi potvrdily, že to nebyla marná práce. Asi před týdnem jsem se odhodlal si ji konečně taky pustit, a i když bych teď pár věcí možná udělal trochu jinak, zdá se, že se docela podařila.
Často býváte označováni nálepkou ,Jižanská kapela". Hrajete. na motorkářských srazech, festivalech typu "Whisky a fazole" apod. Považujete sami sebe za jižanský rock?
Ani nevím, jestli se dnes tento termín v Americe ještě používá. Určitě nejsme čistá jižanská kapela jako třeba LYNYRD SKYNYRD nebo ALLMAN BROTHERS BAND, i když jsme jejich tvorbou samozřejmě načichlí. Máme rádi třeba AC/DC nebo americké bluesrockové kapely, jako je třeba CINDERELLA, která zhruba od alba "Heartbreak Station" hraje vynikající muziku. Každopádně nám zařazení k jižanskému rocku nijak nevadí. .
Myslíš, že kapela ze střední Evropy může vůbec cítit podobnou muziku?
Kdybychom tu naši nahrávku poslali třeba do Texasu, možná je bude zajímat, že se někdo v nějakých Čechách touhle muzikou vůbec zabývá. Ale jak jsem říkal, touto hudbou jsme načichlí od mládí a cítíme to přesně tak, jak jsme to nahráli na album. Jiná věc je ovšem propagace rock'n'rollu v našich médiích. Sám víš dobře , co se tam stabilně hraje.
Jaké byly začátky kapely?
Pumpa vznikla v roce 1982. Založili jsme ji s původním basákem ŽLUTÉHO PSA, Tondou Smrčkou. Prvních několik měsíců jsme hráli v triu, později se obsazení ustálilo na naší klasické pětičlenné sestavě. Naším původním zpěvákem byl Zdeněk Barták, kterému děkujeme v bookletu alba za mimořádnou podporu. Přispěl nám obrovskou finanční částkou na realizaci alba, a i když už dávno není členem kapely, je to náš velkorysý přítel. Vystřídal ho Jindřich Vobořil. který se v současné době věnuje zejména účinkování v muzikálech.
Jak se stalo, že přesto, že se vám v polovině 80. let podařilo vydat několik singlů, první album vychází až po sedmnácti letech existence kapely?
Ty singly tenkrát byly maximum, čeho se nám podařilo dosáhnout. Od ARTlE, která se tehdy zabývala vývozem do zahraničí, přišla v té době žádost o desku v angličtině. Což by pro nás nebyl problém, ostatně Jindra Vobořil uměl velmi dobře anglicky, ale tuto žádost SUPRAPHON zamítl. Po revoluci jsem obcházel všechny firmy, ale i když to v jednu chvíli vypadalo nadějně, nikdo nakonec neměl zájem. Po marném snažení jsem to v roce 1992 vzdal. Kapela obnovila činnost až v roce 1995. Nahráli jsme nějaké demáče a znovu je začali nabízet firmám. Už jsem nevěřil tomu, že bychom někdy něco vydali, až loni v prosinci nás oslovil POPRON.
Jeden z vašich někdejších velkých hitů "Volný styl" (alias "Nasaď páku") na albu schází.
Sestava PUMPY se od těch dob hodně proměnila a nová kapela chtěla přijít hlavně s novým materiálem, aby prokázala svou životaschopnost i po těch letech. Proto jsme nechtěli desku stavět na nově nahraných starých hitech. I když by byla jejich technická úroveň lepší, starý duch a tehdejší atmosféru by se nám tam asi nepodařilo propašovat. Navíc k těmhle věcem patřil i osobitý projev Jindry Vobořila. Přesto jsme na desku zařadili na přání POPRONU skladbu "Tak tradá!". "Otužování" jsme znovu použili, protože nás napadlo pár technických fórků, jak tuhle věc kytarově vylepšit. '
Není těch zbývajících starých dobrých fláků škoda?
Uvažuji o tom, že bych ty staré nahrávky vydal u jedné pražské firmy v omezeném nákladu, tak jak jsme je tenkrát nahráli jako takovou vzpomínkovou kompilaci. Ale kdyby náhodou někdy za dalších sedmnáct let vyšlo druhé album PUMPY (smích), není vyloučeno, že bychom tam nějakou starší věc mohli propašovat.
Které skladby na albu bys osobně nejvíce vyzdvihl?
Zásadní píseň je pro mě ta úplně nejdelší (téměř osm minut, pozn. aut), nazvaná "Prozatím", která má hodně osobní text. Je to mé vyrovnání se s těžkým obdobím mého života, kdy mi umřeli rodiče. Obsahuje obrazy a útržky tohoto smutného období. Hodně jsem spokojen s úvodní "Hodim si lano", což je taková poklona AC/DC, Jinak se zdá, že celé album je celkově vyrovnané, a nemyslím, že by některá věc podstatně vyčnívala. Na desku jsme nahráli podstatně více materiálu, než se na ní nakonec objevilo, a měli jsme problémy s tím, které skladby máme vyřadit.
Skladba "Tak si nalejt dávám" mi hodně připomíná ROSE TATTOO. Je to vědomá pocta?
O té kapele vím, ale ještě jsem ji neslyšel.
To je starší australská kapela podobná AC/DC a hodně kořeněná slide kytarami.
Tak to si musím sehnat, takové věci mám rád. Myslím si, že "Tak si nalejt dávám" je hodně povedená věc, která by při dobré propagaci měla šanci stát se hitem.
Část textu skladby "Potravní řetězec" je narážkou na jistého zasloužilého ,jižana"? (Zpívá se tu doslova: "Hejma ze mlejna kousá s chutí do cejna, svejma mastnejma pyskama si mlaská... ")
V Jisté chvíli jsme si i uvědomili, že ta naše deska je příliš vážná, a jelikož PUMPA byla vždy známá jako veselá kapela, rozhodli jsme se trochu to celé shodit. A tak jsem napsal dvě totálně ulítlé věci, a to právě "Potravní řetězec" a "Slabikář". Dělal jsem ty texty na poslední chvíli před nahráváním a potřeboval jsem tam narychlo najít nějaké ty zvukomalebnosti. Např. "Slabikář" vznikl tak, že jsem doma trochu uklízel knihovnu a vypadl na mě slabikář pro první třídu. Nahlédl jsem dovnitř a měl jsem hotový text. Nepoužil jsem ani slovo, které bys ve slabikáři nenašel. A co se týče Hejmy, nic hlubšího v tom nehledej. Je to jenom sranda.
Na albu jste použili různé crazy fórky, ve stejném duchu je udělán i booklet, na kterém jsou použity fotky ze života v socialistické Albánii.
Pumpa byla vždy kapelou, která brala věci s nadhledem. Skupiny, které se berou příliš vážně, většinou v konečném výsledku vyzní směšně. Humor a PUMPA patří k sobě. Proto na naši desce máme i vzácného hosta Josefa Spejbla.
Bral bys jako urážku, kdyby vás někdo nazval zábavovou kapelou?
Vůbec ne. Na tancovačkách běžně hrajeme, a kdybych byl Američan, tak by mě tohle označení spíše potěšilo. To jen u nás má tahle nálepka pejorativní nádech. Možná proto máme problém dostat se na větší festivaly, jako je Trutnov apod.
Na albu hostuje na foukací harmoniku Ondřej Konrád (bluesman, jazzman, hudební publicista a pravidelný host Pavlíčkova pořadu Na Kloboučku). Projevil zájem sám, nebo jste ho oslovilti?
Ondřej hrál v PUMPĚ v letech 1985 až 1987, jsme spolu stále v kontaktu a dodnes s námi hraje na větších koncertech. Snaží se nás dostat na Klobouček, ale nevíme, jestli to vyjde, protože jsme holt jen tancovačková kapela.
Foukací harmonika zní na desce hodně dobře. Kdo na ni hraje na koncertech, když s vámi zrovna není Konrád? .
Dalším hostujícím členem kapely je Pavel Císler (mimochodem bratranec známého herce), velký šoumen a bavič. Ten je dalším, který tenhle nástroj u nás ovládá.
Bude se Pumpa nějak dále vyvíjet?
Určitý vývoj bych spatřoval právě na albu "Tak tradá!". Máme tu (až na výjimky) spíše kratší skladby než v minulosti, je to mnohem přímočařejší a také kytarová sóla jsou kratší a jejich méně. Ale.vycházíme samozřejmě ze základů bluesrocku, a v tom jsme neměnní.

Josef Javůrek

SPARK, 1999


Strom - všechny sestavy skupiny (pdf soubor)

Biografie

Rocková zpovědnice s Michalem Němečkem, 11.2.2020

Soutež o předskokana AC/DC, 9.5.2015

Hurá na Jih 9: Pumpa nikdy nebyla tancovačková kapela, 18.9.2015

Pumpa - stále pod tlakem (Herald Dixie), září 2014

Praha - Vagon, 17.10.2012 (Rockový svět)

Pumpa stále pod tlakem (Radio Dixie), 9.9.2014

Michal Němeček a Pavel Marcel hosty Rádia Beat v pořadu "Rockerova rána", 1.7.2011

Jižanský večer s Hogjaw na Chmelnici, 23. dubna 2011, Praha, Exit Chmelnice (ROCKSHOCK)

Blackfoot, Pumpa, 23. dubna 2011, Praha, Exit Chmelnice (ROCKSHOCK)

Molly Hatchet, Pumpa, 21. prosince 2010, Praha, Retro Music Hall (ROCKSHOCK)

Floridský masakr Mollyninou sekerkou aneb Molly Hatchet v Retru, 21. prosince 2010, Praha, Retro Music Hall (Novinky.cz)

Pumpa - U Vodvárků, Kolín 19.4.2008 (Herald Dixie)

Dališ na Žatecké Dočesné, Žatec 2.9.2007 (Herald Dixie)

Michal Němeček hostem Rádia Beat v pořadu "Rockerova rána", 3.11.2006

Recenze koncertu Pumpy z festivalu Basinfirefest, 10.7.2004 - Spálené Poříčí - Rock Shock 8/2004

† Milan Balcar 9.4.2004 - parte

Muzikus - Fajn Rock Music, 10/2003

Nemožné se stalo skutkem - vydání starých skladeb, 14.1.2003

Výroční vstupenka 18.5.2001, Rock Café

Recenze, singl, Beng 2001, vtípek

PF 2001

Pozvánka do Rock Café, 19.10.2000

Pozvánka do Rock Café, 24.5.2000

Jižani s nadhledem - Spark, 1999

Pumpovalo pět panáčků - České motocyklové noviny, 3.12.1999

...tak tradá! - recenze CD, Spark 1999

...tak tradá! - recenze CD, Rock&Pop 12/1999

...tak tradá! - recenze CD, Beng 1999

Pozvánka, křest CD - 16.6.1999

Ani stopa po rzi - Beng 8.10.1998

Pozvánka na 1000 koncert - 26.8.1998

Teď nebo nikdy - Melodie 7.7.1998

Pumpa, klub 666, Praha, 25.4.1998 - Beng

Recenze - demo 1988 (Hurá na jih) - Beng 2.4.1998

Trpělivost růže přináší - Rock&Pop, 19.12.1995

Pumpoval se jižanský rock, ValMez 8.3.1995

Pumpa - 10 let - 6.4.1992, Rock&Pop

Hogo, Pumpa - Rock Café 31.1.1992, Rock&Pop

Pumpa 1991 - Whiskey & Fazole

Propagace singlu "Maso mám rád" - Mladý svět 30.5.1989

Pumpa s přetlakem - ČS voják 18.4.1989

Pumpa znovu na cestě - Gramorevue 3/1989

Pumpa se brání "chemické válce" - Mladý svět 11/1988

Pumpa v květnu pětiletá - Mladý svět 7/1986

Kritickým objektivem - plakát, 1985

Rock na Šumavě - Mladá Fronta 15.8.1985

Vokalíza ´84 - foto

Michal Němeček - Melodie 7/1984

Pumpa - Melodie 4/1983

Beatsalón ´82 ve finále - Mladý svět č.4, 1983

Rock ´83 - Pumpa

Salón s nesalónní atmosférou - Mladá Fronta 23.12.1982

Beat Salón ´82 - pamětní list

Beat Salón ´82 - diplom

© pumparock 2020